• Misja szkoły

•          „Wiedza jest  najbardziej wartościowym towarem na świecie. Każde nowe odkrycie czyni nas bogatszymi”.

Kurt Vonnegut

Misją Szkoły – Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Chotomowie - jest dobre przygotowanie uczniów do podjęcia nauki na wyższym szczeblu edukacyjnym oraz praca nad umiejętnościami i postawami uczniów, aby byli wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka i środowiska, dlatego:

Uczymy demokracji:

• uczniowie respektują prawa szkolne,
            • nauczyciele, rodzice i uczniowie czują się współgospodarzami szkoły,
            • przygotowujemy uczniów do roli odpowiedzialnych obywateli.

Stale podwyższamy jakość pracy szkoły:

• analizujemy potrzeby i oczekiwania uczniów i rodziców,
            • ustalamy kierunki zmian jakościowych i je realizujemy.

Zapewniamy równość szans:

• oferujemy wysoki poziom nauczania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na indywidualne predyspozycje ucznia,
            • uczymy tolerancji i empatii,
            • kształtujemy postawy patriotyczne i obywatelskie,
            • promujemy zdrowy styl życia,
            • przeciwdziałamy agresji,
            • jesteśmy otwarci i życzliwi.

Zapewniamy nowoczesną ofertę edukacyjną:

• oferujemy wszechstronne kształcenie z wykorzystaniem technologii informatycznych,
            • każdemu uczniowi umożliwiamy osiąganie sukcesów edukacyjnych,
            • uczymy bezpiecznego korzystania z różnych źródeł informacji.

Zaspokajamy indywidualne potrzeby edukacyjne uczniów:

• rozpoznajemy potrzeby i możliwości edukacyjne uczniów,
            • umożliwiamy rozwój zainteresowań i uzdolnień,
            • indywidualizujemy proces kształcenia.

Tworzymy środowisko przyjazne uczeniu się:

• dążymy do efektywnej współpracy z rodzicami i preferujemy rodzinne wartości,
            • jasno określamy wymagania edukacyjne,
            • posiadamy motywujący system oceniania,
            • rozwijamy kreatywność, odpowiedzialność, umiejętność korzystania ze zdobytej wiedzy,
            • zapewniamy różnorodność form i środków,
            • stosujemy aktywizujące metody pracy.

Gwarantujemy osiąganie standardów edukacyjnych

• mobilizujemy do ciągłego rozwoju,
            • zapewniamy podstawy do realizacji dalszych celów i aspiracji,
            • zdobywamy laury w konkursach, turniejach.

Zapewniamy bezpieczne i przyjazne środowisko:

• stwarzamy środowisko przyjazne uczniom i rodzicom,
            • spełniamy wymogi bezpieczeństwa i higieny,
            • posiadamy dobrze i estetycznie zagospodarowany obiekt.

Posiadamy sprawny system komunikowania się i zarządzania:

• jesteśmy dobrze zorganizowani,
            • przepływ informacji w szkole jest efektywny,
            • zapewniamy łatwość dostępu do informacji.

Celem szkoły jest:

• rozwijać dociekliwość poznawczą ukierunkowaną na poszukanie prawdy, dobra
              i piękna w świecie,
            • uczyć szacunku dla dobra wspólnego, jako podstawy życia społecznego,
            • kształtować szlachetne postawy życiowe: humanizm, szacunek dla drugiego człowieka, dla jego poglądów, zachowań i przekonań,
            • przygotować do rozpoznawania wartości moralnych, hierarchizacji i możliwości dokonywania wyborów,
            • kształcić i wychowywać obywateli XXI wieku.

Wizja szkoły

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Chotomowie to szkoła edukująca i wychowująca, którą tworzą nauczyciele, uczniowie i rodzice. Każde dziecko rozwija swoje umiejętności i postawy. Sprzyja temu kameralny charakter placówki, w którym żadne dziecko nie jest anonimowe, a każde czuje się bezpiecznie. Dla nauczycieli jest miejscem atrakcyjnym do pracy, a dla uczniów to miejsce, do którego przychodzi się z przyjemnością. Jest doskonale wyposażona i zorganizowana.

Znakomicie wykształcona kadra pedagogiczna, pełna energii i inicjatywy, oddana szkole, sprawia, że z roku na rok szkoła wzbogaca i uatrakcyjnia swoją ofertę edukacyjną.

Swoje zadania realizujemy w ścisłym współdziałaniu z szeroko rozumianym środowiskiem lokalnym oraz instytucjami wspomagającymi. Rodzice aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Są partnerami we wszystkich podejmowanych działaniach. Współtworzą prawo szkolne i programy, wspomagają ich realizację.

Osiągane sukcesy w pracy dydaktyczno-wychowawczej są wynikiem zaangażowania kompetentnej kadry pedagogicznej, świadomej realizowanej misji otwartej na potrzeby ucznia. Innowacje pedagogiczne skierowane są na integrację międzyprzedmiotową i nauczanie blokowe.

Nasza szkoła realizuje także zadania z zakresu edukacji informatycznej i medialnej, które są wyzwaniem XXI wieku, podnosząc efektywność nauczania, wprowadza nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne do procesu dydaktycznego.