• Szachy

  Szachy

  Zapraszamy na zajęcia szachowe we wtorki o godzinie 13.30-15.00

 • 100 lat – 100 pytań

  100 lat – 100 pytań

  14 listopada w naszej szkole odbył się konkurs diecezjalny organizowany przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Warszawsko – Praskiej adresowany do uczniów VII i VIII klasy szkoły podstawowej oraz III klas gimnazjum pt: ,,Sto pytań w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski”. 

  W konkursie wystartowało 18 uczniów, którzy  podczas testu mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą odzyskania niepodległości zarówno od strony historycznej jak i religijnej.

          Zgonie z regulaminem do drugiego etapu zakwalifikowały się dwie uczennice:

  - Katarzyna Buczyńska – IIIc

  - Justyna Kozłowska – IIIc

              Laureatką serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym – diecezjalnym etapie.

 • "Wolność jest Sztuką"

   "Wolność jest Sztuką"

  W ramach obchodów 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, nasi uczniowie z  III klas gimnazjalnych  zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Sikorskiego w Pomiechówku, gdzie obejrzeli niezwykle poruszający spektakl patriotyczny pod tytułem "Wolność jest Sztuką".  Przedstawienie przygotowane przez młodzież z Pomiechówka opowiadało nie tylko o trudnej walce o wolność Polski w czasach zaborów, lecz także o młodzieńczej miłości, o rusyfikacji w szkołach, o tęsknocie za domem młodych powstańców ukrywających się w lasach. Naszych gimnazjalistów najbardziej poruszyło wykonanie piosenki pochodzącej z filmu „Miasto 44” przez dziewczęta z Zespołu Szkół oraz bardzo mocna i porywająca recytacja „Reduty Ordona” – na wzór tej z filmu „Syzyfowe Prace”.

  Bardzo dziękujemy młodzieży z Pomiechówka za zaproszenie oraz za wzruszenia, jakich dostarczył nam ich niesamowity występ!

  Galeria zdjęć

 • ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

  ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

  Jak go obchodzić?
  Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej!

  21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

  W środę 21 listopada ubierzmy się na żółto- jest to kolor życzliwości. Na korytarzach będą wisiały MIŁE SŁOWA, które można będzie zabrać ze sobą i obdarować je nimi inne osoby.

  Ten dzień to doskonała okazja, żeby swoją życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas  z nawiązką!

   

   

 • Ogólnopolski konkurs plastyczny "POCZTÓWKA DO ŚW. MIKOŁAJA NIESIONA PRZEZ ORŁA BIAŁEGO"

  Ogólnopolski konkurs plastyczny "POCZTÓWKA DO ŚW. MIKOŁAJA NIESIONA PRZEZ ORŁA BIAŁEGO"

  Z okazji 100-nej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. ORŁA BIAŁEGO w Radomiu zaprasza uczniów i nauczycieli wszystkich szkół pod patronatem Orła Białego, do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "POCZTÓWKA DO ŚW. MIKOŁAJA NIESIONA PRZEZ ORŁA BIAŁEGO".

  Celem konkursu jest kultywowanie polskich tradycji świątecznych i obrzędowych, wychowywanie w duchu szacunku dla wartości chrześcijańskich, narodowych oraz rodzinnych, stworzenie możliwości udziału dzieci i młodzieży w konfrontacji z rówieśnikami (w dziedzinie sztuk plastycznych).

  Regulamin konkursu:

  1. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych, tj. klasy 0-3 oraz klasy 4-8 i gimnazjum.

  2. Każda szkoła może przesłać dowolną ilość prac z zastrzeżeniem, iż każdy uczestnik może zgłosić na konkurs jedną pracę.

  3. Technika wykonania prac dowolna, płaska, plastyczna (za wyjątkiem technik komputerowych oraz prac z plasteliny).

  4. Format pracy: pocztówka 10 x 15cm lub 13x18cm.

  5. Na odwrocie pracy należy zamieścić wypełnioną metryczkę pracy, zawierającą:

  - dane autora pracy (imię i nazwisko, rok urodzenia, klasa);

  - dane szkoły (nazwa, ulica/numer, kod pocztowy, miejscowość);

  - dane nauczyciela zgłaszającego pracę (imię i nazwisko, tel. kontaktowy).

  Wszystkie prace proszę składać do Pani Sylwii Baranowskiej do 3 grudnia .

  Na autorów najciekawszych prac czekają atrakcyjne nagrody !!!

 • Gratulacje !!!

  Gratulacje !!!

  Uczeń klasy 8a Andrzej Nowakowski zdobył wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie fotograficznym " A to Polska właśnie", organizowanym przez SP nr 1 w Chotomowie.

  Gratulacje !!! - Obrazek 1

 • List do rodziców

  List do rodziców

   Szanowni Rodzice i Opiekunowie,

   w poczuciu troski o zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.

   

  W związku z powyższym, kierujemy do  Rodziców i Opiekunów  list dostępny pod linkiem:

   list_MEN_GIS_rodzice.docx

   

  Prosimy, aby wspomniany list został odczytany rodzicom i opiekunom,  oraz przekazany na najbliższych zebraniach.

   

  Z poważaniem


  Anna Zalewska                                

  Minister Edukacji Narodowej           

   

 • 100-lecie Odzyskania Niepodległości

  100-lecie Odzyskania Niepodległości

  i9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości.

  Cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi przedszkolakami uczestniczyła w uroczystym apelu z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przygotowanej uczniów klasy IIIa, VIIIa oraz chóru szkolnego pod kierunkiem p. Anny Grzywacz, p. Ewy Zomkowskiej i p. Mileny Rębiejewskiej. Wszyscy w skupieniu oglądali inscenizację o powstaniu Państwa Polskiego, wsłuchani byli w pieśni patriotyczne. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzenia z okresu zaborów, a następnie odzyskanie niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

  Na apelu  wręczone zostały także nagrody.

  Za szkolny konkurs historyczny pod patronatem Wójta Gminy Jabłonna Jarosława Chodorskiego pt.: „Drogi Polaków do Niepodległości. Życie i działalność Ignacego Jana Paderewskiego", który odbył się 6 listopada. W konkursie brało udział 25 uczestników.

  1. miejsce zajęła Martyna Kowalska,
  2. miejsce zajęli Jan Tymoniuk oraz Piotr Żuławnik,
  3. miejsce zajęli Aleksander Kostrow oraz Izabela Koperkiewicz.

  Sponsorami tego konkursu była Rada rodziców, Wójt Gminy Jabłonna oraz firma transportowa SaniMax.

  Samorząd Uczniowski rozdał nagrody trzem wyróżnionym uczniom: Mai Witkowskiej, Mateuszowi Lubańskiemu oraz Oskarowi Sitko za szkolny konkurs pt.: „Karta z życzeniami dla Polski”.  Sponsorami tego konkursu był Wójt Gminy Jabłonna.

  W tym konkursie brała udział cała społeczność szkolna.

  Efekt końcowy konkursu można oglądać w postaci pięknych serduszek z różnorodnymi życzeniami dla Polski wiszących na korytarzu szkolnym.

  W tym dniu dla uczczenia tego ważnego wydarzenia o godzinie 11.11 społeczność szkolna wspólnie zaśpiewała wszystkie zwrotki Hymnu Państwowego.

  Barwy narodowe, godło, hymn oraz wykonana galeria z "Chotomowskimi bohaterami" podkreśliły patriotyczny charakter apelu.

  REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

   

  Galeria zdjęć

 • Zajęcia szybkiego czytania

  Zajęcia szybkiego czytania

  W poniedziałek na zajęciach z szybkiego czytania poznaliśmy nową technikę gromadzenia ważnych dla nas informacji.

  "Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet.

  Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

  Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa"

  Źródło: Lapbook a edukacja czytelnicza  czyli jak zachęcić  dzieci do czytania

  Lapbook przypomina edukacyjne portfolio.

  Zbudowany jest z grubszej teczki, w środku której przykleja się książeczki, kieszenie, harmonijki, wachlarze, ilustracje, notatki, pozwalające uporządkowanie informacji według pomysłu i inwencji autora.

  Galeria zdjęć

   

   

 • Rekord dla Niepodległej

  Rekord dla Niepodległej - Obrazek 1

 • Życzenia dla Polski

  Życzenia dla Polski

  Kochana Nasza Ojczyzno!

  Życzymy Ci dalszej wolności.

  Dla każdego patrioty będziesz zawsze najważniejsza.

  Jesteś naszym domem i radością od zawsze… na zawsze. 

  Galeria zdjęć

 • Samorząd Uczniowski organizuje konkurs na Obchody Narodowego Święta Niepodległości

  Samorząd Uczniowski organizuje konkurs na Obchody Narodowego Święta Niepodległości

  Zapraszamy do udziału w MEGA szkolnym konkursie, organizowanym przez Samorząd Uczniowski! Konkurs wpisuje się w nadchodzące Wielkie Obchody Święta Niepodległości. Polega na napisaniu przez każdego ucznia naszej szkoły życzeń dla Polski na białych i czerwonych sercach. Będą one rozdawane uczniom przez przedstawicieli samorządu. Serca z życzeniami będą zawieszone na taśmach, które ozdobią dolny korytarz naszej szkoły.

  Na autorów najpiękniejszych życzeń dla Niepodległej, czekają atrakcyjne nagrody.

  P.S. Konkurs koresponduje z kuratoryjnym konkursem "Kartka dla Niepodległej" - Wasze prace w zbiorowej formie zostaną sfotografowane i wysłane na ten właśnie konkurs.

   

 • „Pamiętaj o przodkach-posprzątaj im grób”

  „Pamiętaj o przodkach-posprzątaj im grób”

  30 października w ramach akcji: „Pamiętaj o przodkach-posprzątaj im grób”, grupa wolontariuszy wraz z opiekunem P. Mileną Rębiejewską oraz płk. Józefem Boreckim wybrała się na cmentarz w Chotomowie, aby uporządkować groby powstańców. Wspólna praca, piękna pogoda oraz ciekawe historie z  życia powstańców opowiadane przez Pana Józefa Boreckiego, wywołały w nas chwile zadumy i refleksji.
  Wolontariusze  biorący udział w sprzątaniu: Maks Siedliski, kl. IV a, Zosia Baran,
  kl. V a, Maria Bednarek, kl. V a, Alicja Drozdowska, kl. V a, Michał Rempalski, kl. VIII a, Martyna Szydlik, kl. III a, Maria Krasowska, kl. III a, Karolina Kuciej, kl. III a,
  Maciej Kuszczuk, kl. III c, Angelika Rosłan, kl. III c, Weronika Ostaszewska, kl. III d,
  Julia Affek, kl. III d, Patryk Ponto, kl. III e, Karolina Kuchta, kl. III e

  Galeria zdjęć

 • Wyniki konkursu " Dyniowe wariacje"

  Wyniki konkursu " Dyniowe wariacje"

  Klasy I-III

  I miejsce Nina Gontarek

  II miejsce Mateusz Ratyński

  III miejsce Marcjanna Jasińska

  Klasy IV-VIII

  I miejsce Julia Wojcieska

  II miejsce Adam Gresse-Łyko

  III miejsce Karolina Nowakowska

  Gimnazjum

  Marysia Krasowska

  Patrycja Gajownik

  Galeria zdjęć

  Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w konkursie i gratulujemy zwycięzcom !!!

   

 • Wyniki Konkursu Honorowe Krwiodawstwo

  Wyniki Konkursu Honorowe Krwiodawstwo

  Konkurs plastyczny Honorowe Krwiodawstwo organizowany przez Szkolne Koło PCK  rozstrzygnięty!

  Wyniki:

  Kategoria klasy: I-III
  I miejsce: Lena Krupka, klasa I b
  II miejsce: Maja Sosnowska, kl. II a
  III miejsce: Dominik Kandybowicz, kl. I b

  Kategoria klasy: IV-VI
  I miejsce: Julia Wojcieska, kl. V a
  II miejsce: Agata Boniecka, kl. IV b
  III miejsce: Mateusz Jankowski, kl. IV b

  Kategoria klasy:  VII-VIII i gimnazjum
  I miejsce: Maria Krasowska, kl. III a
  II miejsce: Piotr Żuławnik, kl. III a
  III miejsce: Karolina Wygowska-Wiśniewska, kl. III c

  Natomiast Agata Boniecka z klasy IV B autorka wiersza pt. : „ Honorowi Krwiodawcy”.
  zwyciężyła w konkursie poetyckim.
               Prace zwycięzców zostały przekazane do Oddziału Rejonowego PCK w Legionowie i wezmą udział w II etapie konkursu.

  W komisji pracowały panie: Wioletta Tracz, Milena Rębiejewska i Anna Dziewiacień –Dobosz.
  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przygotowanie pięknych prac, wybór był bardzo trudny.

  Galeria zdjęć


                                                                                                                                                                                                       Serdecznie gratulujemy !
   


   

 • Spotkanie autorskie z pisarką, tancerką Elżbietą Bednarczyk

  Spotkanie autorskie z pisarką, tancerką Elżbietą Bednarczyk

  30 października 2018 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie zorganizowała spotkanie autorskie dla naszych  uczniów. Gościem spotkania była poetka, autorka książek dla dzieci pisząca sztuki teatralne Elżbieta Bednarczyk. Mieszkająca na co dzień w Australii, jednak regularnie odwiedzająca Polskę. Autorka opowiadała, że bajka ma za zadanie poruszanie wyobraźni dziecka, przekazanie pozytywnych wartości i wzorów postępowania w procesie wychowania. Pani Elżbieta czytała dzieciom fragment  bajki ‘’Noce rozmowy’’ zachęcając ich do częstego czytania książek. Przedstawiła ciekawostki na temat codziennego życia w Australii. 

  Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, przekazując uczniom wiele cennych wskazówek.

  Galeria zdjęć

 • Owady w szkole

  Owady w szkole

  W ramach "Żywej lekcji przyrody"mogliśmy zapoznać się z różnymi owadami występującymi nie tylko w Polsce. W pokazie uczestniczyły klasy I-V. Było bardzo ciekawie, ponieważ  zobaczyliśmy owady z bliska, a jednego mogliśmy dotknąć.

  Galeria zdjęć

 • Festiwal Poezji Słowiańskiej

  Festiwal Poezji Słowiańskiej

  W dniu 26 października 2018r. do naszej szkoły w ramach XI Festiwalu Poezji Słowiańskiej trafili wyjątkowi goście. A byli to poeci z Białorusi: Anatol Apanasewicz i Grigorij Garmasz, poeci polscy: Janusz Rychner -  poeta emigracyjny, tworzący w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Adam Lizakowski  i Anna Czachorowska. Autorzy czytali swoje wiersze, które znalazły się w jubileuszowym wydaniu tomiku „Poezji Dzisiaj”. Oprawę muzyczną stanowił występ dwóch utalentowanych wokalistek. Piosenkę do własnych słów i własnej kompozycji wykonała młoda piosenkarka z Białorusi - Margarita Novik. Znane przeboje światowe („Hallelujah” i „Alone”) wykonała młoda  uczestniczka programu telewizyjnego The Voice of Poland, Aleksandra Smerechańska.

  Spotkanie  w  błyskotliwy sposób  poprowadził  redaktor naczelny  czasopisma świętującego w tym roku 20 – lecie swojego istnienia - ,,Poezja Dzisiaj’’ pan Aleksander Nawrocki.

  Na to niezwykle wzruszające spotkanie zaprosiła nas pani  Anna Czachorowska -  dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej  im. ks. J. Twardowskiego w Jabłonnie, a uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Jabłonna pan Jarosław Chodorski.

  Galeria zdjęć

 • SZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY

  POD PATRONATEM WÓJTA GMINY JABŁONNA  JAROSŁAWA CHODORSKIEGO

  DROGI POLAKÓW DO NIEPODLEGŁOŚCI.

  ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO.

  Cele konkursu:

  • budzenie zainteresowania młodego pokolenia jedną z piękniejszych a zarazem dramatycznych kart historii jaką była walka Polaków o odzyskanie niepodległości
  • kultywowanie pamięci o wybitnych Polakach i ich dokonaniach
  • poznanie życiorysu i dokonań jednego z najwybitniejszych Polaków okresu walki o niepodległość – wybitnego pianisty, kompozytora, premiera II Rzeczypospolitej Ignacego Jana Paderewskiego
  • pogłębianie i umacnianie postawy patriotyzmu, dumy i szacunku do swego narodu
  • kształtowanie u uczniów analitycznej oraz krytyczno-kreatywnej postawy wobec przeszłości i zdarzeń współczesnego świata
  • kształcenie postawy poszanowania różnych narodów, poglądów i postaw
  • rozwijanie myślenia historycznego, samodzielnego uczenia się, korzystania

  z różnych źródeł

  • kształcenie postaw szlachetnej rywalizacji i radości z osiągniętych sukcesów

   

  1. Zakres merytoryczny konkursu:

  - podstawowa wiedza o I wojnie światowej 1914-1918;

  - polskie formacje wojskowe (warunki powstania, dowódcy, działania na froncie);

  - działania Polaków na polu wojskowym i dyplomatycznym;

  - sprawa polska na arenie międzynarodowej;

  - stosunek zaborców (Rosji, Prus i Austrii) do walki Polaków o niepodległość;

  - życie i działalność wybitnych Polaków walczących o niepodległość, w szczególności

  Ignacego Jana Paderewskiego:

  • Józef Piłsudski
  • Ignacy Daszyński
  • Roman Dmowski
  • Wincenty Witos
  • Wojciech Korfanty
  • Generał Józef Haller

  - znajomość dat, nazw miejscowości, wydarzeń dotyczących walki Polaków o niepodległość

  1. Zalecana literatura:

  - St. Roszak, Podręcznik do historii dla klasy trzeciej gimnazjum, „Śladami przeszłości”,

  wyd. Nowa Era; s. 244 – 259; 267 – 275; 276 – 277,

  - K.Kąkolewski, Historia, podręcznik 7, wyd. WSiP 2017, s. 136 – 166, 172 – 176

  - Słownik szkolny, terminy i pojęcia historyczne, WSiP, Warszawa 1998,

  - Słownik szkolny, postacie historyczne, WSiP, Warszawa 1995,

  - Encyklopedia szkolna, Historia, WSiP, Warszawa 1997, s.740 – 747,

  - Życiorys Ignacego Jana Paderewskiego na podstawie dostępnej literatury, w tym proponowane informacje z Wikipedii oraz informacje ze strony:

  https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/717989,Ignacy-Jan-Paderewski-polityk-i-wirtuoz

   

  Konkurs odbędzie się 6 listopada 2018 r. (wtorek) w Szkole Podstawowej nr 2  im. Orła Białego w Chotomowie, ulica Partyzantów 23.

  Rozdanie nagród odbędzie się 9 listopada 2018 r. podczas akademii szkolnej z okazji  100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

   

   

 • Konkurs " Dyniowe wariacje"

  Konkurs " Dyniowe wariacje"

  Pędź do sklepu, wytnij dziury, weź ozdoby, aby dodać jej urody !

  Pani Anna Dziewiacień- Dobosz zaprasza wszystkich uczniów  do udziału w  konkursie na najciekawiej, najzabawniej ozdobioną dynię.

  Prace należy dostarczyć 29.10.2018r.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • sekretariat@gimnazjumchotomow.pl

  Szkoła Podstawowa nr 2
  im.Orła Białego
  ul. Partyzantów 23
  05-123 Chotomów

 • 22 782 50 11,
  22 782 58 53,
  22 782 51 44


Galeria zdjęć